پارالاکس چیست؟

پارالاکس یک تکنولوژی جدید در زمینه وب می باشد که اخیرا در وب ایران هم رواج پیدا کرده است . در این سایت ها که معمولا تک صفحه ای یا single page هستند ، با اسکرول صفحه و یا حرکت موس یک افکت توی صفحه و روی عناصر صفحه اتفاق می افتد. مثلا پس زمینه blur و یا جابجا میشود ، تصاویر و نوشته ها حرکت می کنند ، بعضی از عناصر و المنت ها با افکت توی صفحه ظاهر می شوند و … . دقت داشته باشید که هر افکتی که با اسکرول و یا حرکت موس اجرا میشود با برگشت موس و یا برگشت اسکرول افکت هم به همان حالت که اتفاق افتاده به حالت قبل برمیگردد و عنصر در حالت اولیه خودش قرار میگیرد.

 افکت دیگری که ممکن است توی پارالاکس پیاده شود اینست که شما با حرکت موس از سمت راست صفحه به سمت چپ (یا بالعکس) میتوانید میدان دیدتان را گسترش بدهید و از عرضی که در مانیتور مشاهده میکنید فراتر بروید و به عبارتی منظره را بصورت ۱۸۰ درجه ببینید، به نحوی که عناصر و اجزای صفحه سر جای خودشان قرار دارند و شما میتوانید عرض صفحه را از سمت راست به چپ و از سمت چپ به راست و فراتر از عرض ثابت صفحه مشاهده کنید.

 مثل اینست که شما یک دوربین دستتان گرفته اید و در حال مشاهده ی یک منظره هستید. زمانی که شما دوربین را به راست یا چپ میچرخانید ، درختان و اجزای طبیعت سرجای خودشان هستند ولی شما میدان دیدتان را حرکت میدهید و زوایایی که بطور مستقیم توی میدان دیدتان نیست را با چرخاندن دوربین به راست و چپ میتوانید ببینید.

 یا مثلا مانیتور شما ۱۰۲۴ پیکسل است و عرض صفحه وبتان ۱۳۶۶ پیکسل طراحی شده ، اما شما تصویر صفحه وبتان را از مرکز تصویر به اندازه ی همان ۱۰۲۴ پیکسل میبینید ، حالا اگر پارالاکس را به اینصورت توی صفحه اجرا کنید ، شما می توانید با کشیدن موس از سمت چپ و راست ، گوشه ی سمت راست و چپ اضافی صفحه تان را که پنهان بود طی کنید و ببینید.

 در نمونه ی دیگه ای از طرح های پارالاکس ، چند لایه روی هم قرار میگیرد و یک تصویر ترکیبی را تشکیل میدهد و افکت هر لایه با سرعت خاصی اجرا میشود که این نمونه  جذابیت بیشتری به طرح میدهد.

 گاهی اوقات شما حتی میتوانید با ترکیب برخی تکنولوژی ها با پارالاکس یک انیمیشن هم برای وبتان طراحی کنید. در مجموع این تکنولوژی در حال حاضر بین کاربرای ایرانی محبوبیت خاصی کسب کرده است.

 چگونه یک سایت پارالاکس طراحی کنیم؟

 طراح گرافیک سایت های پارالاکس باید تا حدودی با سایت های پارالاکسی آشنا باشد تا بتواند بصورت استاندارد پروژه را طراحی کند و برنامه نویس هم بتواند آن طرح را با تکنولوژی پارالاکس به درستی پیاده کند.

 برای پیاده سازی این تکنولوژی چندین پلاگین وجود دارد مثل parallax.js که شما میتوانید استفاده کنید.

نوشته پارالاکس چیست؟ اولین بار در طراحی سایت پدیدار شد.

طراحی سایت