عنوان مناسب برای صفحات سایت

انتخاب درست عنوان صفحات یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در بحث سئو به آن پرداخته می شود و نیازمند توجه فراوان است. اهمیت این موضوع به اندازه ای مهم است که حتی اگر بهترین محتوا را بنویسید و تصاویر و کدهای سایت را بهینه سازی کنید اما یک عنوان خوب انتخاب نکنید، کاربر علاقه چندانی به خواندن آن نشان نمی دهد و رتبه مناسبی نیز به آن تعلق نخواهد گرفت. با یک عنوان نامناسب و غیر جذاب شانس خود را برای رتبه گرفتن در صفحه اول گوگل از دست خواهید داد. درست است که فاکتورهای موثر دیگری در ارتقاء رتبه یا رنکینگ سایت نقش دارند اما توجه به عنوان نیز امری بسیار ضروری می باشد که در این میان تیتر صفحه اصلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است!

تگ pretension  میان تگ Head قرار می گیرد و باید برای هر صفحه بصورت مجزا تعریف شود. زمانی که در گوگل جستجو انجام می شود و سایت شما در میان نتایج مشاهده می شود، تیتر صفحه سایت شما در اولین خط نمایش داده می شود. مثلاً برای همین سایت سئو وقتی در گوگل سرچ می کنیم “افزایش رتبه گوگل” به دلیل این که در تایتل سایت قرار دارد در خط اول نشان داده می شود. با داشتن یک عنوان مناسب علاوه بر شانس قرار گیری در صفحه اول گوگل، کاربر را تشویق می کنید که روی سایت شما کلیک کند. به یاد داشته باشید که عنوان صفحه نام و نام خانوادگی صفحه شما است که بدون آن نمی توانید مورد شناسایی قرار بگیرید پس در انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید. در ادامه این نوشته به بیان نکات مهمی که در انتخاب تیتر صفحه باید به آن توجه کنید، می پردازیم.

برای انتخاب عنوان صفحات سایت باید نکات مهم زیر را مد نظر قرار دهید:

عنوان را با توجه به موضوع سایت انتخاب نمائید

گوگل به هیچ عنوان صفحه ای که هیچ ارتباطی با موضوع سایت ندارد را مورد تحلیل و بررسی قرار نخواهد داد. از این رو عنوانی را انتخاب کنید که به سایت مرتبط باشد. برای مثال در وبسایتی که موضوع آن ورزش و تندرستی است، نمی توان صفحه ای با موضوع صنعت خودروسازی ایجاد نمود. برای هر صفحه یک تیتر جداگانه نعریف کنید، این گونه گوگل هر صفحه از سایت شما را با نام مخصوص خود صدا می زند!

به طول عنوان توجه کنید

عنوان نباید خیلی کوتاه و یا خیلی بلند باشد. اصولاً طول مناسب حدود 6 الی 7 کاراکتر است. عنوان های بسیار طولانی به طو کامل در نتایج جستجو نمایش داده نمی شوند و عناوین بسیار کوتاه نیز در سطح رقابتی بالا قرار گرفته و ممکن است یافت نشوند. این نکته را نیز فراموش نکنید که کلمات کلیدی را حتماً مورد استفاده قرار دهید، در این صورت شانس جستجوی بالاتری برای خود فراهم خواهید کرد.

از اعداد استفاده نمائید

به کار بردن اعداد در عنوان یکی از ترفندهایی است که سئوکاران حرفه ای به خوبی از آن آگاه هستند. ارقام باعث ایجاد جذابیت می شوند و مخاطب را برای کلیک بر روی موضوع ترغیب می نمایند.

سعی کنید نسبت به رقبای خود متفاوت باشید

در ابتدا باید سایت های رقیب خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید تا عنوانی متفاوت از آن ها برای محتواهای خود انتخاب کنید. از به کار بردن عنوان های تکراری بپرهیزید و به دنبال نوگرایی باشید. گوگل صفحات جدید و جذاب را بررسی می کند و به آن ها رتبه می دهد. گاهی بررسی رقبا می تواند به شما در انتخاب تیتر کمک کند.

از علامت سوال یا تعجب استفاده کنید

با استفاده از این علائم ذهن مخاطب را درگیر کرده و وی به ظاهر گمان می کند که به او پیشنهادی داده شده اما شما با این ترفند پیام خود را انتقال می دهید. این روش موثرترین روش جذب مخاطب با استفاده از عنوان است که باید به آن توجه شود.

کلماتی نظیر ارزان، بهترین، جذاب ترین و … را به کار ببرید

کلمات این چنینی مخاطب را به سمت سایت شما جذب می کند، در نتیجه با بالا رفتن تعداد بازدیدها ترافیک سایت شما نیز بالا خواهد رفت. اگر در تمام عناوین خود از این واژه های توصیفی استفاده نمائید به نتیجه مطلوب در بهینه سازی عنوان دست خواهید یافت.

پس از تغییر عنوان منتظر بررسی آن از طرف گوگل باشید

هنگامی که عنوان را تغییر می دهید دست نگه دارید و به موتور جستجوی گوگل فرصت دهید تا آن را مورد بررسی قرار دهد. اگر مجدداً آن را تغییر دهید گوگل سردرگم می شود، در نتیجه صبور باشید و عاقلانه تصمیم گیری کنید.

کلمه کلیدی اصلی محتوا را در عنوان آن قرار دهید

استفاده از کلمه کلیدی نه تنها سایت شما را در بحث سئو ارتقاء می بخشد بلکه به آن ارزش و اعتبار می بخشد. با این کار کاربران متوجه می شوند که موضوع بحث شما خاص است، از این رو با هدف نسبت به خوانده آن اقدام می کنند. بنابراین در عنوان صفحه حتما کلمه کلیدی هدف را قید کنید.

پس از این که تیتر مناسب را با توجه به نکات مطرح شده انتخاب کردید باید تیتر انتخاب شده را در قسمت های مختلف سایت قرار دهید. با این کار تیتر انتخابی آرام آرام به آرم سایت تبدیل می شود. امیدواریم که با مواردی که ارائه کردیم بتوانید مناسب ترین عنوان را برای صفحات خود انتخاب کنید.

منبع: https://www.3eo.ir/132/%D8%AA%DB%8C%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/