بهینه سازی وب سایت

هدف از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر تنها این نیست که شما کارهایی انجام دهید تا موتورهای جستجوگر بتوانند مطالب وب سایت شما را بیابند و آنها را ایندکس گذاری نمایند، هدف اصلی از بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر آن است که شما کاری کنید موتورهای جستجوگر مطالب وب سایت شما را مفید و با کیفیت ارزیابی کنند و میزان ارتباط مطالب شما با جستجو های کاربران را دریابند تا هنگامی که کاربران عباراتی که مرتبط با مطالب وب سایت شما هستند را در موتورهای جستجوگر جستجو می نمایند، موتورهای جستجوگر مطالب وب سایت شما را در صفحه نتایج جستجوها در بالاترین مکان ممکن (بالاترین رتبه در صفحه SERPs) نمایش دهند. پروسه بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر به گونه ای نیست که شما یک بار آن را انجام دهید و وب سایت شما برای همیشه به یک وب سایت بهینه مبدل گردد، بلکه این پروسه نیازمند صرف زمان زیاد، صبر، پشتکار، تکرار کارها و بررسی نتایج، تغییر اشتباهات و پایش دائمی وب سایت برای یافتن نقاط ضعف و تصحیح آنها می باشد. برای سئو کردن یک وب سایت شما باید به بیش از صد نکته مختلف توجه کنید اما آوردن تمامی آنها در یک مقاله کار بسیار دشواری می باشد. در زیر ما نکاتی را برای شما آورده ایم که از جمله مهم ترین و پرکاربرد ترین نکات سئو می باشد و شما می توانید با استفاده از آنها بخش عمده ای از بهینه سازی وب سایت خود برای موتورهای جستجوگر را به انجام برسانید. البته به خاطر داشته باشید که اینها تمام آنچه که شما باید در باره سئو بدانید نیستند اما جزو مهم ترین نکات سئو هستند که باید در صدر چک لیست سئوی شما قرار بگیرند.

چند گام موثر برای بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر
گام اول: آنالیز هدفمند وب سایت
موثر واقع شدن یا نشدن ترفندهای سئو که شما در وب سایت خود بکار می گیرید علاوه بر آنکه بر کیفیت انجام و بکارگیری ترفندها در وب سایت شما وابسته است، تا حدود زیادی به کیفیت ترفندهای بکار گرفته شده در وب سایت های رقیب شما نیز بستگی دارد. اگر رقبای شما بسیار قوی باشند کار شما برای پیشی گرفتن از آنها در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر مشکل خواهد شد. لذا می توان گفت اولین کاری که شما باید برای انجام سئو در یک وب سایت انجام دهید آن است که رقبای خود را ارزیابی کنید و از نقاط ضعف و قدرت آنها آگاهی بیابید تا بتوانید با استفاده از نقاط ضعف آنها از آنها پیشی بگیرید.
پس از آنکه رقبا را ارزیابی نمودید حال نوبت به ارزیابی وب سایت خودتان می رسد. ابزارهای متعددی برای ارزیابی عملکرد یک وب سایت در زمینه های مختلف وجود دارد که یکی از مشهورترین های آنها گوگل سرچ کنسول می باشد. شما می توانید با استفاده از ابزارهای ارزیابی پارامترهایی مثل ترافیک دریافتی هر صفحه، نرخ تبدیل کاربران به مشتریان، مدت زمانی که مشتریان در هر صفحه می مانند و … را در وب سایت خود بررسی نمایید. این بررسی های اگر به صورت مکرر و دوره ای انجام شود شما می توانید میزان موفقیت هریک از ترفندهایی که در وب سایت خود به کار گرفته اید را در طول زمان ارزیابی نمایید.ساختار سایت در سئو همچنین بسیار مهم میباشد .
گام دوم: جستجوی کلید واژه ها
ابتدا باید دریابید که شما به دنبال کدام دسته از کاربران هستید و می خواهید کدام دسته از کاربران را به وب سایت خود جذب نمایید. سپس باید دریابید که کاربران هدف شما یا همان کاربرانی که شما دوست دارید توجه آنها را جلب نمایید و آنها را به وب سایت خود جذب کنید چه عباراتی را در گوگل جستجو می نمایند و از چه کلیدواژه هایی استفاده می کنند. این بخش یکی از مهم ترین و اصلی ترین گام ها در انجام سئو برای یک سایت است. پس از آنکه شما بتوانید یک لیست از کلیدواژه هایی که کاربران هدف شما برای جستجو در اینترنت آنها را مورد استفاده قرار می دهند تهیه نمایید می توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی که برای جستجوی کلیدواژه ها وجود دارد بررسی های آماری متنوعی بر روی این کلید واژه ها انجام دهید. در این بررسی ها شما باید به حجم جستجو و میزان رقابت موجود در وب سایت های مختلف بر روی این کلیدواژه ها توجه نمایید و در صورت لزوم کلیدواژه های مشابهی که این ابزارها به شما پیشنهاد می کنند را برای بهینه سازی وب سایت خود استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که اگر یک کلیدواژه حجم جستجوی بالایی داشته باشد حتما و حتما رقابت بسیاری نیز در میان وب سایت های مختلف بر سر آن کلیدواژه وجود خواهد داشت. شما نباید چنین کلیدواژه هایی را انتخاب کنید زیرا رتبه بندی برای این کلیدواژه سخت و در اکثر مواقع غیر ممکن است.
می توانید برای جستجوی کلیدواژه ها به وب سایت های رقیب سر بزنید و با استفاده از ابزارهایی که برای شناسایی کلیدواژه های یک وب سایت وجود دارند کلیدواژه های هدف وب سایت های رقیب را بیابید و آنها را برای بهینه سازی وب سایت خود استفاده نمایید.
شما باید با استفاده از ابزارهای ارزیابی مکان فعلی خود را در رتبه بندی ها بیابید و میزان ترافیک هدایت شده از موتورهای جستجوگر به وب سایت خود را ارزیابی کنید و این داده ها را در یک فایل مشخص ذخیره سازی کنید. سپس می توانید کلیدواژه های جدیدی به وب سایت خود بیافزایید و مجدا با استفاده از ابزارهای ارزیابی رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوها و میزان ترافیک دریافتی خود به ازای کلیدواژه های مختلف ارزیابی و مرتبا یادداشت نمایید. شما باید این ارزیابی ها را هر دو هفته یک بار انجام دهید تا ببینید که کدام کلیدواژه ها مزایای بیشتری برای وب سایت شما به همراه می آورند و کدام ها بی نتیجه هستند.شیوه انتخاب کلمات کلیدی را مطالعه نمایید .
برای خود یک هدف تعیین نمایید، یعنی مشخص کنید که می خواهید کاربران پس از آنکه به وب سایت شما مراجعه می کنند چه مسیری را طی کنند و چه کاری انجام دهند. سپس بررسی کنید که کدامیک از صفحات وب سایت شما کاربران را به گونه ای جذب می نمایند که کاربران به سمت هدفی که شما می خواهید حرکت می کنند. آن صفحات را الگو قرار دهید و صفحات مشابهی ایجاد کنید.
گام سوم: بهینه سازی محتوا
عنوان محتوا در بهینه سازی یک محتوا و تولید محتوا نقش مهمی بازی می کند. شما باید برای هر محتوا عنوانی مناسب، کوتاه، جذاب و غنی از کلیدواژه ها استفاده نمایید. قرار دادن کلیدواژه ها در عنوان یک محتوا موجب می شود که هم موتورهای جستجوگر و هم کاربران محتوای شما را با مطلب مورد نظر خود مرتبط تر بیابند.
افزودن توضیحات متا به محتواها و صفحات وب سایت موجب می شود که توجه کاربران بیشتری به وب سایت شما جلب گردد و لذا افزودن توضیحات متا می تواند باعث افزایش نرخ کلیک وب سایت شما گردد. البته باید به خاطر داشته باشید که توضیحات متا از جانب موتورهای جستجوگر به عنوان یک فاکتور اصلی رتبه بندی در نظر گرفته نمی شود.
می توان به جرات گفت که استفاده صحیح از کلیدواژه ها و عبارات کلیدی در محتوای یک وب سایت یکی از اصلی ترین و تاثیر گذار ترین پارامترهای رتبه بندی می باشد.

شما باید در رابطه با بکارگیری کلیدواژه ها نکاتی را به خاطر داشته باشید: اول آنکه باید در هر صفحه از وب سایت یک الی سه کلیدواژه اصلی داشته باشید نه بیشتر، دوم آنکه باید سعی کنید که کلیدواژه ها را به طور معقول و منطقی در محتوای خود بگنجانید و نباید آنها را به زور در محتوا جای دهید، سوم آنکه در گذشته توصیه می شد که محتواها متنی ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه را شامل شوند اما امروزه برسی ها نشان داده است که محتواهایی که دارا ی ۱۰۰۰ کلمه یا بیشتر هستند از لحاظ سئو ارزش بیشتری دارند، پس شما باید سعی کنید که محتواهایی با بیش از ۱۰۰۰ کلمه ایجاد نمایید و کسرت کلیدوازه ها درون آنها را ۱تا ۳ درصد تعیین کنید. دقت داشته باشید که برای افزودن کلیدواژه های مد نظر خود به وب سایت باید محتواهای متعددی ایجاد کنید تا بتوانند تمامی کلیدواژه های مد نظر شما را پوشش دهند.
ایجاد نقشه سایت برای یک سایت بسیار ضروری است. وجود نقشه سایت به موتورهای جستجوگر کمک می کند که بتوانند وب سایت شما را به راحتی ایندکس گذاری نمایند و هیچ یک از صفحات وب سایت شما از دید آنها مخفی نماند. دقت داشته باشید که هم نقشه سایت XML ایجاد کنید و هم نقشه سایت HTML، زیرا وجود هردوی این نقشه سایت ها برای وب سایت ضروری است.
اگر می خواهید صفحات جدید وب سایت شما توسط موتورهای جستجوگر دیده شوند و اندیس گذاری گردند بهتر است از دیگر صفحات وب سایت که ایندکس گذاری شده اند به این صفحات لینک بدهید.
گام چهارم: بهبود، پایش و ارزیابی دائمی وب سایت
شما باید پس از ایجاد هر تغییری در وب سایت خود اثرات و نتایج آن را مورد ارزیابی قرار دهید. برای مثال زمانی که کلیدواژه جدیدی را به وب سایت خود می افزایید باید میزان ترافیک جذب شده به وب سایت توسط آن کلیدواژه و رتبه بندی وب سایت خود در نتایج جستجوهای آن کلیدواژه را ارزیابی نمایید. شما می توانید برای انجام این گونه ارزیابی ها از ابزارها و نرم افزارهای مختلف ارزیابی عملکرد در وب سایت استفاده نمایید. پس از انجام هر مرحله ارزیابی شما باید نتایج را در یک فایل مشخص ذخیره سازی کنید تا بتوانید در هرمرحله نتایج ارزیابی های خود را با نتایج قبلی مقایسه نمایید.
افزودن کلیدواژه های جدید و محتواهای جدیدی به وب سایت به صورت مرتب یک امر ضروری است در غیر این صورت وب سایت شما در رتبه بندی ها پیشرفتی نخواهد نمود، در صورتی که تغییراتی در وب سایت ایجاد نشوند و وب سایت دائما به روز رسانی نگردد سیر پیشرفت وب سایت شما متوقف می شود و پیشرفت سایر رقبای شما موجب می شود که رتبه وب سایت شما در نتایج جستجوها تنزل نماید. به خاطر داشته باشید که شما باید به صورت مرتب لینک های داخلی و خارجی وب سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید و بررسی کنید که آیا شبکه لینک شما یک شبکه صحیح و بدون اشتباه است و آیا صفحاتی که شما به آنها لینک داده اید همچنان به قوت خود باقی هستند. در صورتی که هر یک از صفحاتی که شما به آنها لینک داده اید حذف گردند و یا محتوای آنها به نوعی تغییر نماید که دیگر با مطلب موجود در صفحه شما مرتبط نباشد شما باید سریعا آن لینک را حذف نمایید.

بهینه سازی وب سایت برای جستجوهای صوتی

 

چگونه وب سایت خود را برای جستجوهای صوتی بهینه سازی نماییم؟ جستجو صوتی گوگل چیست ؟

بله درست شنیدید و تعجب نکنید.بهینه سازی برای جستجوهای صوتی !

در کانال تلگرام سئو روز درباره مفاهیم جستجوی صوتی توضیحاتی دادم .از آنجایی که موتورهای جستجوگر اولین بار که در سال ۱۹۹۰ به دنیا معرفی شدند ساختار متفاوتی داشتند و با استفاده از کلید واژه های ورودی کاربران به صورتی تایپی در کادر جستجو، نتایجی را به آنها ارائه می نمودند، این مساله که امروزه موتورهای جستجوگر صدای ما را می شنوند و به آن پاسخ می دهند برای اغلب ما بسیار عجیب و نا شناخته به نظر می رسد. بر خلاف عبارات جستجویی که شما در هنگام جستجوی نوشتاری در کادر جستجو تایپ می کنید، جستجوی صوتی حالتی کاملا محاوره ای دارد و در واقع جستجو های صوتی به هیچ وجه حالت کتابی ندارند و عبارات جستجو کاملا بدون تشریفات و غیر رسمی می باشند. نکته جالب دیگر در رابطه با جستجوهای صوتی آن است که این نوع از جستجوها بیشتر توسط کاربران موبایلی یا به عبارتی کاربرانی که با استفاده از تلفن های همراه و تبلت ها در اینترنت جستجو می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا تمرکز این نوع جستجوها بیشتر محلی می باشد.
برای مثال زمانی که من از تهران به مشهد مسافرت می کنم، موبایل من با استفاده از GPS می تواند محل کنونی من را تشخیص دهد و زمانی که من با استفاده از جستجوی صوتی به دنبال نزدیکترین رستوران یا بهترین رستوران می گردم، جستجوگر می داند که من به دنبال یک رستوران در محل کنونی خودم یا مشهد می باشم و نتایجی متناسب با محل کنونی من به من ارائه می نماید.

جالب بود ؟ اگر کاملا با ابزارهای گوگل و خدمات گوگل اشنایی ندارید پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید .
باید توجه داشته باشید که به دلیل آنکه عبارات جستجوی صوتی حالت گفتاری دارند و لحن آنها محاوره ای است، معمولا از عبارات جستجوی نوشتاری طولانی تر هستند.
هدف اصلی گوگل از راه اندازی سرویس جستجوی صوتی کمک به کاربران موبایلی در زمان هایی که در حال حرکت هستند و به دنبال یک پاسخ سریع و کوتاه برای سوال خود می گردند، می باشد. از این رو موتور جستجوگر صوتی به دنبال پاسخی سریع، قابل درک و کوتاه برای عبارت صوتی جستجو شده توسط کاربران می گردد تا آنها را به ساده ترین و صریح ترین شکل ممکن راهنمایی نماید. در ادامه ما نکاتی را برای شما آورده ایم که با استفاده از آنها می توانید به سادگی صفحات وب سایت خود را برای جستجوهای صوتی بهینه سازی نمایید.
افراد در جستجوهای صوتی بیشتر به دنبال چه چیزهایی می گردند؟
بر اساس آمارهای جمع آوری شده توسط International Trends Report در سال ۲۰۱۶ موضوعاتی که افراد در جستجوهای صوتی مطرح می نمایند بسیار متنوع است اما بیش از ۲۰% از جستجوها مربوط به تجارت ها و محتواهای محلی می باشد. از این رو صاحبان وب سایت های مربوط به تجارت های محلی و شرکت هایی که در زمینه سئو محلی فعالیت می نمایند، باید بیش از سایرین به فکر بهینه سازی برای جستجوهای صوتی باشند.
اهمیت ایجاد لیستینگ در Google My Business در بهینه سازی برای جستجوهای صوتی
اگر شما تا کنون برای تجارت خود در Google My Business یک لیستینگ ایجاد ننموده اید، حتما زودتر دست به کار شوید و برای خودتان یک لیستینگ ایجاد کنید. داشتن لیستینگ در Google My Business موجب می شود که گوگل اطلاعات بیشتر و دقیق تری درباره تجارت شما داشته باشد و بتواند به درستی صنف کاری شما، آدرس محل دفتر یا فروشگاه شما، ساعات کاری شما و همچنین شماره تماس شما تشخیص دهد.
از آنجایی که بسیاری از جستجوهای صوتی طبیعتا به صورت محلی هستند، داشتن یک لیستینگ در Google My Business موجب می شود که شانس رویت پذیری شما در نتایج جستجوهای صوتی کسانی که یک جستجوی محلی را انجام می دهند، افزایش یابد. افزایش رویت پذیری به معنای افزایش CRT و بهبود رتبه بندی می باشد.

استفاده از کلیدواژه های محاوره ای
در جستجوی صوتی کلیدواژه بسیار متفاوت هستند و علاوه بر طولانی بودن محاوره ای نیز می باشند. از این رو شما برای آنکه بتوانید وب سایت خود را برای جستجوهای صوتی بهینه سازی نمایید باید محتواهای خود را برای کلیدواژه های محاوره ای بهینه سازی کنید.
برای شناسایی کلیدواژه های محاوره ای که ممکن است کاربران برای جستجوی صنف کاری شما و محصولات و خدمات مربوط به تجارت شما در اینترنت جستجو کنند باید شیوه متفاوتی در پیش بگیرید. شما باید در نظر بگیرید که افراد واقعی چگونه راجع به تجارت و محصولات شما صحبت می کنند، از چه عباراتی برای نامیدن محصولات و تجارت شما استفاده می کنند و یا زمانی که می خواهند درباره تجارت شما چیزی بپرسند چگونه سوالات خود را مطرح می نمایند. برای این کار می توانید از تلفن هایی که افراد به کمپانی شما می کنند و سوالاتی که می پرسند استفاده نمایید. عبارات و اصطلاحاتی که افراد در هنگام مراجعه به شما و یا برقرار تماس تلفنی با شما درباره تجارت شما مطرح می نمایند همان عباراتی است که در هنگام جستجوهای صوتی به کار میبرند، پس یک لیست از آنها تهیه نمایید و محتوای خود را برای آنها بهینه سازی کنید.
استفاده از بخش سوالات متداول FAQ
یکی از راه هایی که می توانید از داده های بدست آمده از سوالات کاربران (که در بالا ذکر شد) برای بهینه سازی وب سایت خود برای جستجوهای صوتی استفاده نمایید، طبقه بندی سوالات کاربران در گروه های مجزا و ایجاد یک صفحه FAQ برای هر دسته از سوالات می باشد.
به دنبال سوالاتی بروید که دارای لحن گفتاری می باشند و نوشتار آنها کاملا طبیعی و عامیانه است و به طور کلی استفاده از روش کلید واژه ها و عبارات کلیدی که یک روش کلیشه است را کنار بگذارید. در ایجاد این صفحات FAQ به هیچ وجه از جملاتی که نوشتار ثقیل دارند استفاده ننمایید و کاملا نوشته ها را به گونه ای بنویسید که گویی در حال صحبت کردن هستید یا به همان شکل از زبان کاربرانی که سوال را پرسیده اند آنها را در صفحه مطرح نمایید. برای مثال شما باید به خاطر داشته باشید که با روی کار آمدن امکان جستجوی صوتی عباراتی مثل “بهترین دوربین دیجیتال ضد آب” جای خود را به عباراتی مثل “کجا می تونم یه دوربین دیجیتال ضد آب پیدا کنم؟” یا “بهترین دوربین ضد آب دیجیتال چیه؟” می دهند. شما باید چنین عباراتی را در صفحه FAQ خود استفاده کنید و پاسخ های مختصر و مفیدی برای آنها ایجاد نمایید زیرا کاربران موبایلی که در حال حرکت هستند به دنبال توضیحات جامع و شامل نمی باشند بلکه تنها یک پاسخ کوتاه از شما می خواهند.

روی کار آمدن جستجوی صوتی دنیای جستجوها در اینترنت را متحول کرده است و به جرات می توان گفت که این امر یکی از بزرگترین تحولات رخ داده در تاریخ بروز رسانی های موتورهای جستجوگر می باشد. این تکنولوژی به تازگی به جهان معرفی شده است و به زودی بخش اعظمی از جستجوها را در اینترنت تشکیل خواهد داد پس اگر می خواهید که همگام با علم روز جهان پیش بروید دست به کار شوید و وب سایت خودتان را برای جستجوهای صوتی بهینه سازی نمایید.

منبع: https://seorooz.net/website-optimization-for-search-engines/