ارزش متا تگ ها برای سئو و نحوه استفاده از آن ها

ارزش متا تگ ها برای سئو و نحوه استفاده از آن ها

 

اطلاعات متا تگ ها بخش مهمی از صفحه وب هستند که شامل المان هایی ست که می تواند تاثیر مستقیم بر روی رتبه بندی و نرخ کلیک از نتایج جستجو داشته باشند. بسیاری از وبمستران و طراحان سایت ها از این بخش مهم در صفحه وب آگاه نیستند  به طوری که اغلب نادیده گرفته می شوند و یا از آنها سوء استفاده می شود . به عنوان یکی از قدیمی ترین روش ها در بهینه سازی موتور جستجو داشتن اطلاعات منحصربفرد و چشم نواز و جذاب برای متا دیتاها هنوز هم به عنوان ارزشمندترین استراتژی در سئو هستند.

در واقع این امر می تواند در دنیای Rankbrain مهمتر از همیشه باشد. بر اساس بررسی های کارشناسان Moz برخی از داده های نرخ کلیک ممکن است که یکی از عوامل دخیل در تصمیم گیری گوگل برای نمایش نتایج مرتبط در صفحات جستجو باشد . و البته متادیتاهای بهتر و جذاب تر بیشتر می تواند کاربران را برای کلیک کردن در نتایج جستجو راغب کند.

 

متا دیتا Metadata چیست ؟

 

متا دیتاها اطلاعاتی هستند که در کدهای Html صفحات وب استفاده می شوند بویژه برای فهم بهتر موضوع صفحات وب توسط موتور جستجو . متا دیتاها شامل تگ عنوان ( title )   ، متا تگ توضیحات و متای کلمات کلیدی هستند که البته متا دیتاهای زیادی وجود دارد که تا حدودی در سئو سایت موثرند اما موارد ذکر شده مهمترین و موثرترین متا تگ ها می باشند.

مت کاتس از گوگل تایید کرد که از متا تگ کلمات کلیدی برای مقاصد رتبه بندی سایت استفاده نکنید زیرا هیچ ارزشی ندارد به همین دلیل نادیده گرفته می شود اما برخی از موتورهای جستجو دیگر هنوز از آن استفاده می کنند . اما دو متا تگ دیگرکه در بالا ذکر شد از ارزش بالایی برخودار هستند.

همانطور که بارها گفتیم متا تگ ها باید در تگ head  در بخش هدر سایت جایگذاری شوند . بنابراین اولین عنصری که خزنده های موتور جستجو با آن برخورد کرده و بررسی می کنند این متاها تگ ها هستند.

یکی از راه های که می توانید خیلی سریع متا تگ های سایت را مشاهده کنید کلیک راست کردن روی صفحه وب و گزینه view page source است که کدهای html سایت را نمایش می دهد و در تگ  head می توانید متاهای سایت را ببینید.

اطلاعات متا تگ ها نه تنها در تصمیم گیری موتور جستجو در ارائه جستجوهای مرتبط کمک می کند بلکه متا تگ عنوان و توضیحات می توانند مواردی باشند که گوگل برای توصیف سایت شما در نتایج جستجو استفاده کند و باعث افزایش نرخ کلیک توسط کاربران شود .

 

چرا باید به متا تگ ها توجه کنیم ؟

 

متا تگ ها در کنترل شما هستند اما همه وبمستران از مزایای آنها استفاده نمی کنند. در ابتدای مقاله اشاره کردیم که اغلب ارزش این متاها توسط وبمستران نادیده گرفته می شود . در ادامه به موارد مهم راجب متا دیتاها خواهیم پرداخت .

به طور کامل نادیده گرفته می شوند . گاهی اوقات این متاها توسط وبمستران دست نخورده باقی می مانند در نتیجه گوگل و دیگر موتورهای جستجو به طور خودکار بخشی را برای اطلاعات متای سایت ایجاد می کنند که بهترین حدس موتورهای جستجو از متا تگ عنوان و تگ توضیحات سایت بر اساس تحلیل صفحه خواهد بود و این  ممکن است توضیحات ایده آلی برای سایت شما نباشد.

سوء استفاده از متا تگ ها . مدیریت سایت ها برای تمامی صفحات سایت اطلاعات یکسانی درج می کنند . از طرفی دیگر به امید بدست آوردن رتبه بهتری و ارتقای رتبه سایتشان به صورت کاملا غیر استاندارد کلمات کلیدی زیادی را در این تگ ها درج می کنند . و برخی دیگر هنوز هم عنوان و یا توضیحات نامناسبی دارند که هیچ جذابیتی در مورد کلیک واقع شدن در نتایج جستجو ندارند.

 

اجازه دهید در فرصت پیش آمده یادآوری از تعریف دو متا تگ مهم و چگونه بهتر استفاده کردن آنها داشته باشیم .   

 

متا تگ عنوان :  تگ عنوان یک از المان های اطلاعات متاها است که به طور مستقیم در صفحات وب مرتبط جستجو و رتبه بندی آن در نتایج جستجو تاثیرگذار است .

 

نکاتی جهت درج عنوان بهینه برای سایت :

قراردادن کلمات کلیدی اصلی در ابتدای عنوان

رعایت محدودیت ۷۰ کاراکتری برای بهینه کردن عنوان

سازماندهی کلمات کلیدی مهم در عنوان به طور طبیعی

استفاده از عبارات کلیدی منحصربفرد

استفاده از کارکترهای جداکننده برای خوانایی بیشتر

مورد هدف قراردادن مخاطبان سایت نه تنها موتور جستجو

 

در تصویر زیر می توانید نمونه ای از عنوان صفحه را در نتایج جستجو مشاهده کنید :

895dd_digital-cameras_highlighted-540x550 ارزش متا تگ ها برای سئو و نحوه استفاده از آن ها

 

متا تگ توضیحات : المان بعدی متا تگ توضیحات است . که مانند عنوان سایت از ارزش بالایی در رتبه بندی نتایج جستجو دارد . متا تگ توضیحات دارای سه استفاده اصلی می باشد :

 

توصیف دقیق محتوای صفحه

استفاده از متای توضیحات به عنوان تبلیغی کوچک برای جذب کاربران از طریق کلیک شدن در نتایج جستجو

برای نمایش کلمات کلیدی مورد هدف ( نه لزوما برای رتبه بندی ، اما موتورهای جستجو می توانند مطابقت کلمات کلیدی را با صفحات تان ببینند) .

 

در تصویر زیر نمونه ای از متای توضیحات نمایش داده شده در نتایج جستجو را ببینید :

b420c_meta-description-in-the-search-result-002 ارزش متا تگ ها برای سئو و نحوه استفاده از آن ها

 

نکاتی جهت بهینه سازی متای توضیحات سایت :

واقعیت را در توضیحات سایت بیان کنید .

رعایت محدوده تعداد کاراکتر مجاز برای سازماندهی توضیحات بهتر و جذاب تر برای سایت (تا ۱۵۰ کاراکتر).

درج متای توضیحات مانند یک آگهی شایسته از خدمات سایت ، توصیفی و کامل .

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و هدفمند در بخش ابتدایی.

متای توضیحات سایت را برای تعداد زیادی از کلمات کلیدی گسترده نکنید .

منبع: seoyar http://seoyar.com/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%DA%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7/

منبع: http://www.seotabriz.com/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%DA%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7/